Apostil Tasdiki – Apostil Onayı Nedir?
Apostil Tasdiki – Apostil Onayı, belgenin yurtdışındaki resmi kurumlarda geçerli olması için Lahey anlaşmasına taraf olan ülkeler tarafından verilen bir tasdik türüdür. Apostil tasdikini veren kurum ülkeye göre değişkenlik göstermektedir; belediyeler, kaymakamlıklar, konsolosluklar gibi resmi kurumlar tarafından verilmektedir. Türkiye’den alınan evraklar için apostil tasdiki, kaymakamlık veya valiliklerden yaptırılmaktadır. Belge hangi ülke makamları tarafından alınmışsa, yalnızca o ülkenin ilgili kurumu apostil tasdiki verebilir. Yani, yurtdışından alınan bir belge için Türkiye’de hiçbir kaymakamlık veya valilik apostil tasdiki vermemektedir.

Apostil Onayı
Ayrıca apostil, belgenin alındığı ülkedeki geçerliliğini ve doğruluğunu tasdik ettiğinden dolayı, yurtdışından alınan apostil tasdiksiz doğum belgesi, evlilik belgesi, ölüm belgesi v.b. belgeler için Türkiye resmi kurumlarında herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Eğer evrakta apostil tasdiki yoksa, belgeyi veren ülkenin Türkiye’deki büyükelçiliği de apostil tasdiki verebilmektedir.

Apostil Tasdiki – Apostil Onayı, belgenin aslına yapıldığı gibi, yeminli, noter onaylı tercümesine de yaptırılabilmektedir. Eğer belgenin verileceği kurum, apostil tasdikli tercümesini istemişse belge için yeminli tercümenin akabinde noter tasdiki ve son olarak apostil tasdiki yaptırılması gerekmektedir. Apostil tasdiki, yalnızca belgenin yeminli ve noter onaylı tercümesinin yapıldığı şehirden alınmaktadır. İstanbul’da noter onaylı tercümesi yapılmış bir evrakın Ankara’da apostil tasdiki yapılamaz.

Kaymakamlık ve valilikler, belgenin tercümesi tam ve doğru şekilde yapıldığı takdirde onay vermektedirler. Ayrıca, asıl belgede yer alan bilgilerin ve mühür-imzaların tam olması istenmektedir.

Kaymakamlık Onayının Apostil Onayından Farkı

Apostil tasdikinin yanı sıra, kaymakamlıkların apostil biriminden alınan bir diğer tasdik ise kaymakamlık onayıdır. Lahey sözleşmesine taraf olmayan ülkeler için, apostil onayı yerine kaymakamlık onayı istenmektedir. Örneğin, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ülkeleri için apostil tasdiki verilmemektedir.

Proses Tercüme, yeminli tercüme ve noter onayının ardından dilerseniz apostil tasdiki işlemini de adınıza yaptırmaktadır. Apostil Tasdiki – Apostil Onayı ve kaymakamlık onayı işlemleriniz için aşağıdaki iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

info@yeminlitercumanim.com

Not: Apostil hakkında sorularınız için kaymakamlık veya valiliklerden detaylı bilgi alabilirsiniz. Yurtdışından alınan belgelerin apostil işlemleri için ilgili ülkenin konsololukları ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Proses Tercüme yalnızca apostil tasdiki desteği sağlamaktadır, apostil için danışmanlık hizmeti vermemektedir.

Tüm bu işlemlerin ardından Dışişleri Bakanlığı ve Konsolosluk onayları almak için de hizmet vermekteyiz. Dışişleri Bakanlığı ve Konsolosluk onayları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için konsolosluk onayı sayfamızı inceleyebilirsiniz. Veya, Dışişleri Bakanlığı’nın https://www.mfa.gr/turkey/tr/services/diger-hizmetler/apostille-2.html sitesini ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 
Fiyat Teklifi Alın